Hızlı Okuma Testi | Aktüel Haber gümbet escort
Reklam
Aktüel Haber

Hızlı Okuma Testi

Hızlı Okuma Testi
Reklam

Hızlı Okuma Programları ile hızlı okuma eğitimi almadan okuma hızınız artar ve öğrenme başarınız gelişir. Hızlı okuma tekniklerine başlamadan önce hızlı okuma testi yapmalısınız. Okuma hızını ölçmek için gereken tek şey bir kitap ve birisinin size sorular sorması, böylece evde kendiniz yapabilirsiniz. Öncelikle bir metin tanımlamalı ve birkaç dakika okumalısınız. Bir dakika içinde okuduğunuz kelimelerin sayısını bulmak için, bu sayıyı okuduğunuz kelimelerin sayısına, kaç dakika okuduğunuza bölmelisiniz. Diyelim ki 5 dakikada 1000 kelime okudunuz. 1000/5 = 200 dakikada 200 kelime okurdunuz. Okumayı tamamladıktan sonra, bir arkadaşınızdan okuduğunuz metin hakkında size 10 soru sormasını isteyin, bu nedenle bu sorular orta zorlukta olacaktır. Soruların 6’sını doğru cevapladıysanız okuduğunuz şeyi anlama oranınız%60’tır. Sonuç olarak, bunların%60’ını anlayarak dakikada 200 kelime okuyorsunuz. Baykuş Hızlı Okuma Programındaki Teknikler ile bu sayıyı ve kavrama oranınızı artırmak için uygulanan tekniklerdir. Hızlı okuma testi yaptıysanız sonucu not edin ve hızlı okumayı tamamladığınızda kendinizi tekrar test edin.

Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Hızlı okuma yaparken kelimeleri tek tek okumak yerine 3 veya 4 kelimelik gruplar halinde okuyun.  https://baykushizliokuma.com/ Yani her kelimeye ayrı ayrı bakmak zorunda değilsiniz. İlk başta kelimeleri 3 veya 4 kelime olarak göreceksiniz. Ancak, aktif görüş alanınız genişledikçe, kelimeleri bir bütün olarak görmeye başlarsınız. Ve bir bakışta bir grubu okuyabilirsiniz. Her görüş, ayrı zaman ve ayrı zihin işleme gerektirir. Gruplama, hızlı okumanın en önemli kuralıdır. Grup bazında okumanın gelişmiş versiyonları vardır. Profesyonel okuyucular sütunlar halinde okurlar, yani soldan sağa değil, metin sütunları olarak inerler, böylece inanılmaz hıza ulaşırlar. Ancak bu, ileri düzey okuyucular için geçerlidir.

Ön Okuma Yapın!

Hızlı okumanın altın kurallarından biri de okuduğunu anlamadır. Ön okuma, hızlı okuma sırasında hem zihninizi rahatlatacak hem de önemli noktaları hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Özellikle okuduğunu anlamada güçlük çeken öğrencilerin ön okuma yöntemini kullanmaları gerekmektedir. Ön okumada metin tam olarak okunmamaktadır! Gözden geçirme adı verilen bir yöntemle sadece başlıklara, önemli kısımlara ve paragraf sonlarına bakılır.

Okurken sizi yavaşlatan bir başka faktör de sesli okumaktır. Yüksek sesle okumak, elle takip etmek ve altını çizerek okumak gibi yöntemler zaman kaybından başka bir şey değildir. Olumlu bir katkısı yoktur. Sadece zihninizle okuyun. Bu ve benzeri pek çok hızlı okuma tekniğini öğrenmek için Baykuş Hızlı Okuma Programı sizlerin kullanımına sunulmuştur!

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ