Askerlik Kaç Ay? Askerlik Süresi Ne Kadar? | Aktüel Haber gümbet escort
Reklam
Aktüel Haber

Askerlik Kaç Ay? Askerlik Süresi Ne Kadar?

Askerlik Kaç Ay? Askerlik Süresi Ne Kadar?
Reklam

Askerlik Kaç Ay Oldu?

Askeralma Kanunu’nda yapılan değişiklikler sonucunda artık erler için askerlik hizmet süresi 6 ay olarak değiştirildi.

Askerliğini yedek subay olarak yapacaklar için askerlik hizmet süresi 12 ay olarak değiştirildi.

Değişen köklük askerlik sisteminde uzun dönem askerlik var mı? Er ve erbaşların askerlik hizmet süreleri ne kadar? Herhangi bir değişiklik var mı?

Üniversite mezunu olanların askerlik süreleri kaç ay? Yedek Subay olarak askerlik yapanlar kaç ay askerlik yapacak? Askerlikte yıllık izinler değişti mi? Gibi bütün soruların cevaplarını yeni askerlik sistemi başlığında anlatacağız.

Yeni Askerlik Sistemi 2020

2019 yılında yapılan askerlik sistemindeki değişiklik ile askerlik hizmet süresi kısaltıldı. Artık askerlik süresinde üniversite mezunu olmak önemli değil, herkes bedel askerlik hariç eşit sürelerde askerlik hizmetini yapacak.

Bedellik askerlik yıllara göre dönem dönem uygulanırken, artık yeni askerlik sistemiyle kalıcı hale getirildi.

Askerlik Süresi Ne Kadar? 2020

 • Yapılan askerlik sistemindeki değişiklik sistemiyle zorunlu olan askerlik hizmet süresi değiştirildi ve köklü değişiklikler de yapıldı.
 • Önceden üniversite mezunu, yüksek lisans ve doktora yapmayanlar 12 ay zorunlu askerlik yapıyordu. Fakat yapılan yeni düzenlemeyle eğitim düzeyi artık önemli olmadan herkes bazı durumlar hariç askerliğini 6 ay süreyle yapacak.
 • 6 aylık askerlik hizmetinin ilk 1 ayı temel askerlik eğitimi olacak.
 • Er ve erbaşlar askerliğini 6 ay süreyle yapacak.
 • Askerliğini Yedek Subay ve Yedek Astsubay olarak yapanların askerlik hizmet süresi 12 ay olarak değiştirildi.

Not: Yedek Subay ve Yedek Astsubay alımları kısıtlı yapılacak ve kanunda ihtiyaca göre hizmet süreleri 1 katına çıkarılabilir veya yarısına kadar azaltılabilir. Hizmet sürelerindeki değişikliklerin yapılmasına ancak Cumhurbaşkanı karar verir.

Askerlik Süresi Kaç Gün? 6 Ay Askerlik Kaç Gün Ediyor?

Bedelli askerlik haricinde eğitim durumu ayrımı yapmaksızın her asker 6 ay zorunlu askerlik hizmeti yapacak ve 6 ay süresi ortalama 180 gün ediyor.

Acemi Birliği Kaç Gün?

6 aylık askerlik süresinin ilk 1 ayı Temel Askerli Eğitimi olarak kabul ediliyor ve bu durumda acemi birliği 1 (Bir) aydır.

Kısa Dönem Askerlik Kaç Gündür?

Askerlik sisteminde yapılan değişiklikle yeni sistemde kısa dönem askerlik kaldırıldı. Artık herkes 6 ay süreyle askerlik yapacağı için kısa dönem diye bir uygulama da ortadan kalktı. Sadece bedelli askerlik yapanlar askerliğini 1 ay süreyle yapacaktır.

Yedek subay ve Yedek Astsubay Askerlik Süresi Kaç Gün Oldu?

Eğer askerliğinizi yedek subay veya yedek astsubay olarak yapacaksanız zorunlu askerlik süresi 12 aydır. 

Askerlik Yaşı Kaç Oldu? Askerlik Çağı

Yeni kanunda askerlik yaşı ve askerlik çağına da ilgili düzenleme getirildi. Güncel nüfus kayıtlarına göre, her erkek 20 yaşından gün aldığı ocak aynın ilk gününden itibaren 41 yaşından gün aldığı ocak ayının birinci gününe kadar askerlik görevini yerine getirebilir.

Cumhurbaşkanı tarafında  bu süre 5 yıla kadar hem uzatılabilir hemde kısaltılabilir. Savaş, seferberlik gibi benzeri durumlarda askerlik çağında bulunanlar askerlik hizmetlerini yerine getirmeleri için silah altına alınabilir.

Askerlik yaşı hakkında daha detaylı bilgi isterseniz aşağıda yer alan yazıyı okuyabilirsiniz ↴

» Askerlik Yaşı Kaçtır?

Er ve Erbaşlar Askerlik Sürelerini 6 ay Daha Uzatabilirler

Er ve erbaşlar zorunlu 6 aylık askerlik görev sürelerini tamamladıktan sonra istedikleri zaman askerlik sürelerini uzatabilirler. Bu isteklerinin kabul görmesi için disiplin amirlerinin bunu olumlu değerlendirmeleri gerekir. Askerliği uzatılanlar görevlerini bitirdikten sonra kendilerine ilk 6 aylık ve ikinci 6 aylık dönem için farklı terhis belgesi verilir. Ayrıca sonraki 6 ay için bu kişilere 257 sayılı Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu’na göre askerlik dönemi boyunca harçlık ödenir.

Yedek Subay ve Yedek Astsubay Nasıl Seçilir?

 • Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyacı dahilinde 4 yıl üniversite mezunu ile yetkili makamlar tarafından denk olarak kabul ettiği yurt dışı öğrenim kurumlarından mezun kişilerden bu alımlar yapılır. Yedek Subay ve Yedek Astsubay alımları yapıldıktan sonra kalan kişiler er ve erbaş olarak askerlik görevini yerine getirir.
 • Yedek Astsubaylar Ön Lisans (2 Yıllık)  veya Lisans (4 Yıllık)  mezunları arasından seçilir. Yine yurt dışında 4 yıllık bir üniversite bitirenlerde yedek astsubay olarak seçilir.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaç duyduğu kadar Yedek astsubay alımı yapar. Geri kalanlar ise er ve erbaş olarak askerlik görevini yerine getirir.

Bedelli Askerlik Yeni Sistemde Nasıl Oldu?

Bedelli askerlik kaç ay oldu?

Yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik kalıcı hale getirildi. Artık dönem dönem bedelli askerlik haberlerini duymayacağız. Bedelli askerlik için belirtilen ücreti veren her askerlik yapacak erkek askerliğini bedelli olarak yapabilecek.

Bedelli Askerlik Sistemi Özellikleri

 • Bedelli askerlik sistemi savaş ve seferberlik durumundan uygulanmaz.
 • Bedelli askerlik yapacak kişi sayısı Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacına göre belirlenir.
 • Bedelli askerlik ücreti 240 bin gösterge sayısının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucunda bulunur.
 • Bedelli askerlik ücreti peşin olarak alınır.
 • Bedelli askerlik ücreti ödeyen kişiler 1 aylık temel askerlik eğitimi tamamladıktan sonra askerliklerini yapmış sayılırlar ve terhis belgesini alırlar.
 • Bedelli askerlik yeni sistemde süre olarak 1 aydır. 
 • Bedelli askerliğe olan talep ihtiyaçtan çok fazla olduğundan bedelli askerlik yapacaklar kura ile belirlenir. Kura sonucu kazananlar bu haklarından vazgeçerse bir daha bedelli askerlik yapma hakları olmayacaktır.
 • Asker kaçağı, bakaya kalanlar ve yoklama yapılmasına rağmen yoklamaya katılmayanlar bedelli askerlikten asla yararlanamazlar.

Dövizle Askerlik Nasıl yapılır?

Dövizle askerlik için ülkemizde Dışişleri Bakanlığı’na aittir. Askeralma Kanunu’nun 38 ve 39. maddesine göre Dövizle askerlik durumu kanunla düzenlenmiştir. Askerlik hükümleri uygulanmaz.

Kanunun 38.maddesine göre dövizle askerlik nedeni düzenlenmiştir:

 1. Çalışma izni ile birlikte oturma izni olanlar
 2. Doğrudan çalışma izni olan işçiler ve iş verenler
 3. Sanat mensubu sıfatıyla yurt dışında olanlar
 4. Birden vatandaşlık hakkı olanlar 35 yaşın sonuna kadar askerlik hizmetini erteleyebilir.

Türk vatandaşları en az 3 yıl (1095 gün) fiilen yabancı ortamda bulunmaları gerekir. Döviz askerliği başvurusu için konsolosluklara başvuru başvurunuz gerekir.

Önceki askerlik vardı askerlik erteleme yaşı 38 idi, yeni sistemle bu yaş 35’e indirildi.

Yurtdışı yaşayan vatandaşlar dövizlerin güncel kuruna göre askerlik ücretini ödeyecekler.

 • Başvurduğu halde ödeme yapmayanların ya da yalan beyan verenlerin Dövizle askerlik hakkından yararlanmayacak ve başvuruları iptal edilecek.

Yeni Askerlik Sisteminde Erteleme Durumu

Geçici rahatsızlık ve hapis durumu: Sorguunuzu yapmaları söz konusu değildir. Geçici bir rahatsızlığa sahip olan asker askerleri sağlıklarına kavuşana kadar ertelenir. Geçici olan hastalıkları bittikten sonra tecil yaptıranlar tekrar muayene olurlar ve askere giderler. Ancak hastalıkları geçmeyen kişiler sonradan askerlikten muaf olabilirler. Rahatsızlığı 3 yıl kadar sürdüğü zaman muaf olma gerçekleşir yani 3 kere erteleme gerektirir muaf gerçekleşir. Erteleme gerçekleşir.

Hapiste OLUP öğrenci olanlar : hapiste OLUP, lise yada lise dengine Sahip Okullarda Okuyanlar Için 22 yaşını, yükseköğrenim ettik meslek okullarından Okuyanlar Için 28 yaşını geçmemek şartıyla askerlik Durumları Tercih edebilirler.

Yurtdışında Okuyan Kişiler: Yurtdışında okuyan asker askerleri bu konuda yetkili makamların uygun gördüğü halde askerlikleri ertelenir.

Lise Öğrencileri: 

 • Lise yada dengi okul bitirenler 22 yaşına kadar
 • Meslek ve teknik lise bitirenler 25 yaşına kadar
 • Fakülte ve Yüksekokul bitirenler ise 28 yaşına kadar askerliklerini erteleyebilirler.

Üniversite Mezunu Olanlar:  4 yıllık bir üniversiteden ya da 4 yıl üstüne yüksek lisans yapanlar yine yurt dışında dengi okullarından mezun olan bazı koşullar yerine getirip 32 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.

Sanatçılar, sporcular ve bilim adamları: 35 yaşına kadar erteleyebilirler.

Askerlik kaç ay? Askerlik Süresi gibi detaylara yer verdik. Yeni askerlikinizin ne olduğunu geniş bir biçimde öğrendim.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ